Amanprana i zdrowie

durianDurian jest powszechnie znany jako król owoców. Wysoko ceniony przez różnych guru surowej żywności jest również chwalony jako afrodyzjak w Indiach. Indonezyjskie powiedzenie mówi: “Durian jatuh sarung naik”, co oznacza, że “sarong wzrasta gdy durian upada”. Tradycyjna medycyna chińskia chwali durian za jego właściwości rozgrzewające.

Orac i antyoksydanty

Antyoksydanty zapewniają ochronę przed procesem starzenia oraz atakują aktywne wolne rodniki. Wartości antyoksydantów w żywności są wyrażone w skali ORAC. Świeże warzywa, nasiona roślin strączkowych oraz owoce zajmują wysokie pozycje w skali ORAC. Zioła i klika podstawowych olejów znajdują się na samej górze listy. Im niższy poziom przetworzenia tym wyższe miejsce na liście ORAC. Generalnie przyjęto, że nasz organizm potrzebuje od 3.000 do 5.000 jednostek według skali ORAC. Pomaga to w ochronie przed wolnymi rodnikami.

Skala Bovis oraz aktywność

Sałata zebrana bezpośrednio z pola oraz sałata kompasowa mają bardzo różny poziom energii. Jak możemy zmierzyć poziom energii u roślin? Andre Bovis opracował skalę, która mierzy aktywność różnych rzeczy. Według tej skali zdrowi ludzie posiadają od 6,500 do 8,000 jednostek energii w skali Bovis. Na najniższym stopniu tej skali osoba staje się podatna na choroby a jej poziom energii jest znacznie zmniejszony. Znany holender Robert H. Steelooper powiedział: „Produkty żywieniowe o wartości mniejszej niż 7,000 jednostek według skali pobierają energię z organizmu, co wpływa na podatność na choroby. Produkty żywnościowe powyżej 7.500 jednostek dostarczają energii i są uważane za dobre dla zdrowia. Powyżej 9,000 produkty żywnościowe maja nawet działanie oczyszczające i terapeutyczne”

 

Skala Bovis

Indeks glikemiczny

Stopień, dzięki któremu węglowodany (cukry) w pokarmie zwiększają poziom cukru w naszym organizmie jest wyrażony jako wartość GI. Żywność z małą wartością GI (poniżej 50) utrzymuje poziom cukru na odpowiednim poziomie. Żywność o wysokim GI (powyżej 70) powoduje znaczne wahania poziomu cukru we krwi. Daktyle, białe bagietki i pasternak zwyczajny maja wysoką wartość GI. Pomimo, że dostarczają chwilowej energii, osoby które nie ćwiczą odczują z czasem znużenie.

Równowaga Yin i Yang

Yin i Yang to przeciwieństwa, ale jednocześnie uzupełniają sie i zależą od siebie. Według medycyny indonezyjskiej oraz chińskiej, dla zdrowej osoby obydwie z tych energii powinny być mniej więcej równe. Kobiety posiadają więcej Yin niż Yang a mężczyźni wręcz odwrotnie. Osoby, które nie maja zachowanej równowagi w organizmie maja zbyt dużo Yin lub Yang. Jeżeli Yin dominuje, Yang potrzebuję większej uwagi i na odwrót. Terapia biegunowości Marc’a Elsen’a zakłada, że: „jeżeli dana osoba jest chora można stwierdzić że jej wartości na wszystkich skalach nie maja zachowanej równowagi. Trzeba zachować równowagę pomiędzy Yin i Yang”.

 

Terapia polaryzacyjna

Lynne Mc Taggart napisała: „Leczenie to nie tylko kwestia znalezienia odpowiedniego leku bądź przejścia odpowiedniego zabiegu; leczenie zaczyna się od przejęcia odpowiedzialności za własne zdrowie”. Carlo Petrini napisał: „Musimy sprawić, aby żywność stała się czymś ważnym w naszym życiu”.

Tagi: