Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia

praca przy kokosachAlfred Vogel: “Jestem przekonany, że natura daje nam wszystko, co potrzebne dla ochrony i utrzymania dobrego stanu zdrowia.”

Wielka różnica pomiędzy olejem z pierwszego tłoczenia a organicznie aromatyzowanym olejem kokosowym

Aromatyzowany olej kokosowy jest produkowany z kopry. W Azji, małe firmy zajmują się suszeniem kokosów na słońcu albo paleniem ich w celu uzyskania kopry. Przytłaczający zapach kopry czuć z dużej odległości. Chodzą po niej kurczaki, ptaki, kozy i psy. Wilgotność powietrza i opady deszczu spowalniają proces suszenia, powodując pleśnienie i fermentowanie kokosów. Kopra jest następnie zawożona do fabryki, gdzie jest poddawana tłoczeniu, rafinowaniu, wybielaniu i aromatyzacji. Nic nie wskazuje na to, że aromatyzowany olej kokosowy pochodzi od śmierdzącej, pleśniejącej, niehigienicznej kopry. Amanprana była świadkiem tego w Indonezji, Sri Lance, na Filipinach. Wysoka temperatura procesu tłoczenia prowadzi do karmelizowania cukrów połączonych z proteinami (reakcja Mailarda). Następnie, olej kokosowy,brązowy po procesie tłoczenia, jest poddawany wybielaniu z zastosowaniem filtrów węglowych. Poprzez zastosowanie pary wodnej pod dużym ciśnieniem, usuwa się z oleju jego zapach. Proces jest tani, ponieważ umożliwia otrzymanie wielkich ilości oleju, bez przykładania uwagi do kwestii zdrowia. Jednakże proces rafinacji nie tylko zabija bakterie i grzyby, prowadzi również do utraty wielu substancji odżywczych. Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia również ma swój początek w świeżo obranych, rozdrobnionych orzechach kokosowych, suszonych jednak w niskich temperaturach w specjalnych suszarniach. Wysuszony miąższ kokosowy jest następnie poddawany tłoczeniu na zimno, dzięki czemu uzyskujemy olej kokosowy z pierwszego tłoczenia (VCO extra). Kopra z grzybami do aromatyzowanego oleju kokosowego. Świeżo obrane orzechy kokosowe do oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia.

kokosy

Zalety oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia oraz oleju palmowego

 1. Zarówno olej kokosowy jak i olej z serca palmy zawiera wiele zdrowych MCT. Są to średniej długości łańcuchy kwasów tłuszczowych, które nie są magazynowane w postaci tłuszczu, ale zapewniają dodatkowe źródło energii.
 2. Są łatwostrawne i szczególnie polecane dla osób, mających problem z trawieniem tłuszczów.
 3. Zwiększają przyswajanie wapnia, magnezu oraz wszystkich witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K) oraz karotenów, występujących niemal we wszystkich warzywach.
 4. Poprawiają florę jelitową, wzmacniają ścianki jelit i wspomagają trawienie. Nie ma niczego lepszego na kłopotliwe wypróżnienia.
 5. Zmniejszają uczucie głodu, zawierają mniej kalorii niż inne oleje, wpływają na przyspieszenie spalania kalorii.
 6. Pozwalają zachować młody wygląd.
 7. Ze względu na zawartość tłuszczów MCT troszczą się o twoje zęby.
 8. Obniżają indeks glikemiczny potraw, przez co łatwiej uniknąć wahań nastroju oraz wahań poziomu cukru. Z tego względu są idealne w diecie niskocukrowej.
 9. Wspomagają wytrzymałość i są szczególnie polecane sportowcom.
 10. Zawierają znaczne ilości kwasów; laurynowego, kaprynowego, kaprylowego, kapronowego i mirystynowego, które zwiększają wytrzymałość.
 11. Idealne jako olejek do masażu, lubryfikant, pasta do zębów, naturalny dezodorant oraz środek wielu produktów do pielęgnacji ciała i włosów
 12. Zarówno olej kokosowy, jak i olej z nasion palmy, są idealnym nośnikiem dla olejków eterycznych. Wymieszanie olejku eterycznego z olejem palmowym czy kokosowym jako baza zapewnia głębszą i szybszą penetrację skóry przez olejek eteryczny, dzięki czemu działanie olejków eterycznych jest szybsze i bardziej efektywne.

Tagi: