Idea Amanprana

portret Hipokratesa

Artysta Peter Engels namalował portret Hipokratesa (100 x 200 cm), ojca zachodniej medycyny. Opierał swoją pracę na kilku zachowanych rzeźbach, wykonanych przez Hipokratesa. Jako symbol leczniczy namalował Kaduceusza, który w starożytnej Helladzie był symbolem pokoju, ochrony, uzdrawiania, jedności i pojednania. www.peterengels.eu

Bart Maes, założyciel Amanprana

Początki

W 1999 roku sprzedałem swoje cenne udziały w średniej firmie, specjalizującej się leczeniem kerosenem. Poświeciłem 7 lat, przeczytałem 600 książek na temat żywności, uczestniczyłem w spotkaniach na temat żywności, stałem się wegetarianinem i pisałem artykuły na temat żywności i aktywności zarówno w kraju i zagranicą. Zacząłem od Amanprany. Moja córka miała problemy z koncentracją w szkole i dodatkowo była uczulona na kakao. Po ciężkim okresie badań udało sie nam rozwiązać problemy związane z koncentracja oraz alergią. Przez 6 miesięcy nasza córka stosowała olej omega oraz odżywiała się zgodnie z dietą, która nie zawierała kakao.

Bart MaesDzięki temu doświadczeniu oraz zgromadzonej wiedzy postanowiłem znaleźć rozwiązanie, które pozwoliłoby mi sprzedać produkt oraz pomóc społeczności. Wszystko zaczęło się od oleju omega z Okinawy. Poprawiłem skład tego oleju oraz dodałem do niego zioła oraz przyprawy. Musiałem się upewnić również, że mikstura ta zawiera 8 witamin E oraz karoten. Ja i moja żona zaczynaliśmy od małego pokoju oraz garażu. Z czasem nasze mieszkanie okazało się zbyt małe i z dnia na dzień uzyskaliśmy nowe wolne miejsce w sklepach. Pewnego czasu, mój przyjaciel dostarczył mi kliku informacji na temat nasyconych kwasów tłuszczowych oraz oleju palmowego. Moją pierwszą reakcją było pytanie „czy nasycone kwasy tłuszczowe są na pewno bezpieczne?”. Początkowe nie byłem przekonany, ale z czasem zmieniłem zdanie. Po dokładnej analizie nasyconych kwasów tłuszczowych doszedłem do wniosku ze posiadają one właściwości nieznane ludziom. Dowiedziałem się ze kwasy te bardzo pomagają. Nie zgadzało się to całkowicie z zasadami żywienia. Przekazałem swoją wiedzę zainteresowanym, zaczęliśmy od oleju kokosowego oraz palmowego. Wprowadzanie zdrowej żywności stało się celem. Nasza akcja „Save the Sea” (Ocalmy Morze) była kolejnym logicznym krokiem. W Sanskrit „aman” oznacza spokój, a „prana” aktywność. Stąd „spokojna” aktywność. Byliśmy jedną z pierwszych firm, która używała materiałów, ulegających rozkładowi biologicznemu.

Żywność jako lek

Według Hipokratesa, filozofa i ojca zachodniej medycyny, odżywianie to podstawa. Zanim lekarz zacznie swoją praktykę lekarską, składa przysięgę Hipokratesa. Hipokrates oddzielił naukę od filozofii przyrody. Zwracał szczególną uwagę na higienę wśród pacjentów i lekarzy. Zdrowe odżywianie i picie płynów, świeże powietrze, zdolność organizmu do samoodnowy oraz zapewnienie właściwej równowagi (stan homeostazy) były podstawami jego terapii, które stosował jako lekarz (ok. 460-370 przed naszą erą). Hipokrates głosił: „Niech żywność będzie lekiem”.

Natura sama w sobie dostarcza nam zdrowej i witalnej żywności, co pozwala nam na walkę z chorobami i zapewnia odpowiedni stan zdrowia. Teraz wiemy, że prawie 15% dzisiejszych dolegliwości i zaburzeń pochodzi z dziedzicznych przyczyn; główną przyczyną chorób w zachodniej części świata są nasze nawyki żywieniowe i styl życia. Udoskonalana żywność jest niewątpliwie główną przyczyną problemów zdrowotnych i złego stanu zdrowia. Żywność ta nie dostarcza nam energii, wykorzystywanej do samoregeneracji organizmu, która dawniej była dostarczanawraz z naturalną żywnością. Na przykład, 80% wszystkich składników mineral nych, 90% wszystkich witamin, i prawie cały błonnik są usuwane z mąki pełnoziarnistej w czasie przetwarzania do postaci czystej białej mąki. Podobna sytuacja ma miejsce w czasie usuwania substancji zapachowych oraz oczyszczania olejów, gdzie usuwanych jest wiele niezbędnych substancji odżywczych. Białe pieczywo, biały ryż, cukier biały, biały makaron, rafinowane i bezwonne oleje zostały w tym procesie ograniczone do prawie „pustych” kalorii. Organizm ludzki musi być w stanie wchłonąć składniki odżywcze w celu produkcji śliny, soków żołądkowych i jelitowych, enzymów itd. W produkcji tych substancji organizm wykorzystuje własny zasób witamin, enzymów i minerałów, a obecnie otrzymuje w zamian te prawie „puste” kalorie! Rezultat? Odporność, witalność, siła, zdolność do myślenia, koncentracji, równowaga hormonalna itp. są zaburzone i stopniowo się obniżają. W ten sposób pojawiają się różne znane choroby. Nasza witalność, obecnie znacznie obniżona, nie radzi sobie z tempem codziennej egzystencji.

Do początku XX wieku, zdrowe odżywianie stanowiło fundament każdej terapii. Radykalna zmiana, która miała miejsce w XX wieku spowodowała, że mimo faktu, że mamy dostęp do wykwalifikowanej pomocy medycznej, nie jesteśmy w stanie zapobiec 70% wszystkich przedwczesnych zgonów, których powodem są choroby z Zachodu. Na zakończenie warto przytoczyć słowa Linus Pauling, 2-krotnego zdobywcy nagrody Nobla: „Odpowiednie odżywianie to medycyna przyszłości”.

Amanprana inspirowana jest słowami Hipokratesa: „Niech żywność stanie się lekiem a lek żywnością”. Tu w Amanprana wierzymy w „całokształt”, a nie w pojedyncze części. Nasze produkty są poddawane w najmniejszym stopniu procesom przetwarzania i co więcej nie stosujemy izolatów. Nasze produkty są naturalne i wegetariańskie.